Veda hrou zaujala stovky návštevníkov na premiérovom podujatí STU

Slovenská technická univerzita v Bratislave usporiadala 14. mája podujatie „Science-enterTainment-yoU!“. V znamení hesla Veda hrou mohli v tento deň návštevníci STU Arény v priestoroch Fakulty elektrotechniky a informatiky v Mlynskej doline vidieť a počuť množstvo atraktívnych prednášok, vedeckých pokusov a ukážok v podaní výskumníkov a študentov STU. Cieľom podujatia bolo popularizovať vedu a techniku ako atraktívne a perspektívne oblasti štúdia a kariéry mladých ľudí.

Science-enterTainment-yoU

Fyzika v rockovej hre na gitaru, biomasa ako poklad z odpadu, temná strana vesmíru, zelená revolúcia v chémii, digitálne stavebníctvo či mesto ako osobnosť - aj o týchto témach boli interaktívne prednášky vedcov pôsobiacich na STU Miroslavy Mališovej, Romana Čičku, Tomáša Funtíka, Alexandra Háza, Martina Balogu či Mateja Jašša.

Okrem toho mohlo približne 800 návštevníkov najmä z radov stredoškolákov vidieť robota v akcii, nazrieť za kulisy chemických trikov v potravinách či kozmetike, spoznať princípy skrotenia vody, spojenie umenia, vedy a techniky v architektúre a dizajne, výbuch bez zápalu, chytrý pivovar a ďalšie ukážky a pokusy.

„Chceli sme návštevníkom ukázať, aká je veda a technika príťažlivá a ako posúva poznanie a život ľudí vpred. Mohli si nielen pozrieť, vypočuť, ale doslova aj siahnuť na mnohé výsledky práce našich vedcov i študentov a verím, že viacerých sme inšpirovali pri rozhodovaní o budúcom štúdiu a kariére,“ povedal rektor STU Oliver Moravčík.

Súčasťou podujatia „Science-enterTainment-yoU!“ bola aj prednáška bývalého riaditeľa Európskej vesmírnej agentúry Jeana Jacquesa Dordaina, účastníka festivalu vedy a umenia STARMUS. V rámci partnerstva Slovenskej technickej univerzity s festivalom vystúpili na pôde STU aj ďalší traja významní svetoví vedci - počítačový vedec Philip Torr, fyzička a bývalá astronautka NASA Kathryn Thornton a fyzik Tony Donné.

Foto: Tibor Rózsár

Viac fotografií nájdete v našej fotogalérii.